Maria Peszek w klubie “Wytwórnia”

Maria Peszek po raz kolejny odwiedziła łódzki klub “Wytwórnia”. Tak jak ostatnim razem zaprezentowała piosenki z “Jezus Maria Peszek” oraz płyty “Karabin”.

IMG_8526gMaria Peszek WytwórniaIMG_8555b
W odróżnieniu od poprzedniego występu garderoba oraz fryzura artystki nabrały zdecydowanie punkowego wyrazu. Aranżację utworów zyskały natomiast silniej zarysowany nowofalowo – klubowy charakter niż ich płytowe wersje.
Słuchając tych samych piosenek po niemal rocznej przerwie, dochodzę do wniosku, że nie tylko zespół “Nagrobki” nazywany złośliwie punk-rockiem dla hipsterów spełnia obecnie rolę rockowych kontestatorów.

IMG_8639bIMG_8490gMaria Peszek

Jak bardzo ten bunt stanowi wykalkulowaną artystyczną prowokacje a na ile jest szczerym objawem sprzeciwu wobec zastanej rzeczywistości o tym wie wyłącznie Maria Peszek.
Pewnym jest to, że nadal publiczność najlepiej reaguje na obrazoburczego “Pasterza” i równie jeżącą włos na głowie środowiskom narodowo patriotycznym “Szarą Flagę”.

IMG_8515dIMG_8597fIMG_8488c
Równie dobrze radzi sobie przedstawiona podczas koncertu w dwóch wersjach “Polska A,B,C i D” oraz “Sorry Polsko” śpiewane przez niemal wypełnioną po brzegi fanami salę. Nagromadzenie słowa “Polska” w powyższych tytułach przypomniało mi iż Maria Peszek tak jak kiedyś Kazik Staszewski narzekający na fanów dopominających się wciąż tego jedynego utworu była przez cały koncert nagabywana do zagrania utworu “Padam”. Mogę zdradzić dla chcących powtórzyć wyczyn łódzkich fanów, że próby wywarcia presji nie zdały egzaminu.

IMG_8789fIMG_8761bIMG_8812d

Z bardziej lirycznych fragmentów wybrzmiał rewelacyjny w swojej prostocie “Samotny Tata” i poruszający choć zamknięty w konwencji tabloidowego dramatu: “Jak Pistolet”.

Osobiście żałuje, iż artystka nie pokusiła się o przedstawienie choćby jednego premierowego utworu, ponieważ jestem niezwykle ciekaw jej kolejnych twórczych posunięć. To czy Maria Peszek pójdzie dalej w stronę bieżącej publicystyki czy skręci po raz kolejny w niezbadane przez siebie rejony dowiemy się pewnie dopiero za jakiś czas.
Jakkolwiek bowiem nie podchodzić do działalności Marii Peszek z pewnością nie można odmówić jej wyrazistości oraz bezkompromisowości w dążeniu do celu.